A dozen Eintracht players will be representing their countries during the November international break.

Goncalo Paciencia and Andre Silva were both called up to the Portugal squad.
Goncalo Paciencia and Andre Silva were both called up to the Portugal squad.

Goncalo Paciencia has more reason than most to smile this week, as the Eagles’ joint-top scorer (alongside Filip Kostic) has been rewarded for his impressive performances with a call-up to the Portugal squad together with Andre Silva.

As such, the striker could earn his second cap exactly two years after making his debut, his first outing on the international stage coming on 14 November 2017 in a 1-1 draw against the USA. Now he is in line for his maiden competitive outing if he features against Lithuania on Tuesday or against Luxembourg the following Sunday.

Should he do so, Paciencia could help deal a blow to Eintracht colleagues Mijat Gacinovic and Filip Kostic, whose Serbia side are in third place in qualifying Group B – just one point behind the reigning continental champions with two games left to play. Qualification for the European Championship is also approaching the finish line at U21 level (see overview below).

Elsewhere, Simon Falette and Guinea are battling for a place at the Africa Cup of Nations, Daichi Kamada is hoping to help edge Japan closer to the next FIFA World Cup, while two friendlies are on the agenda for Evan Ndicka and the French U20 side.

At a glance: the Eintracht players on international duty

Frederik Rönnow (Denmark): Gibraltar (Friday 15 November 2019, 20:45 CET, Copenhagen, European qualifiers). Republic of Ireland (Monday 18 November 2019, 20:45 CET, Dublin, European qualifiers).

Goncalo Paciencia, André Silva (Portugal): Lithuania (Thursday 14 November, 19:45 CET, Faro, European qualifiers). Luxembourg (Sunday 17 November, 15:00 CET, Luxembourg, European qualifiers).

Martin Hinteregger (Austria): North Macedonia (Saturday 16 November, 20:45 CET, Vienna, European qualifiers). Latvia (Tuesday 19 November, 20:45 CET, Riga, European qualifiers).

Daichi Kamada (Japan): Kyrgyz Republic (Thursday 14 November, 12:15 CET, Bishkek, World Cup qualifiers).

Djibril Sow (Switzerland): Georgia (Friday 15 November, 20:45 CET, St. Gallen, European qualifiers). Gibraltar (Monday 18 November, 20:45 CET, Gibraltar, European qualifiers).

Evan Ndicka (France U20): Turkey U20 (Friday 15 November, 15:00 CET, St. Germain en Laye, friendly). Netherlands U20 (Tuesday 19 November, 14:30 CET, Clairefontaine, friendly).

Marijan Cavar (Bosnia and Herzegovina U21): Wales U21 (Tuesday 19 November, 17:00 CET, Wrexham, Qualifying round).

Simon Falette (Guinea): Mali (Thursday 14 November, 20:00 CET, Bamako, AFCON qualifiers). Namibia (Sunday 17 November 17:00 CET, Conakry, AFCON qualifiers).

Mijat Gacinovic, Filip Kostic (Serbia): Luxembourg (Thursday 14 November, 20:45 CET, Belgrade, European qualifiers). Ukraine (Sunday 17 November, 15:00 CET, Belgrade, European qualifiers).

Dejan Joveljic (Serbia U21): Estonia U21 (Friday 15 November, 19:00 CET, Nis, Qualifying round). Russia U21 (Tuesday 19 November, 19:00 CET, Nis, Qualifying round).

Share
Functions